Son dakika ve doğru haberin adresi.

İş Güvenliği ve İş Güvencesi İstiyoruz !

5 min read

BİLİYOR MUYDUNUZ?

Ülke genelinde geçtiğimiz ay (Temmuz) yaşadığımız il olan Kocaeli iş kazalarında üçüncü sıradayız. Peki NEDEN? İşverenler daha fazla kazanacağım derken çalışanların hayatını daha az önemsediğinden olabilir mi? Bu soruları hepimiz sormalıyız fakat cevap verecek kişileri bulmak biraz zor. İşçi sağlığı ve iş güvenliği meclisi (İSİG) verilerine göre 2020 Temmuz ayında 164 çalışan iş kazalarına kurban edildi. Önceki ayların verilerine göre ise Haziran ayında 188 çalışan, Mayıs ayında 165 çalışan, Nisan ayında 221 çalışan, Mart ayında 113 çalışan, Şubat ayında 133 çalışan ve Ocak ayında 114 çalışan olmak üzere 2020 yılının ilk 7 ayında 1098 kişi iş kazasından hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden işçilerimiz çoğunlukla tarım, inşaat, taşımacılık, kimya, metal, madencilik, enerji, belediye/genel işler, gıda, sağlık güvenliği, tekstil ve ticaret sektörlerinde yaşanmıştırÜlke genelinde geçtiğimiz ay (Temmuz) yaşadığımız il olan Kocaeli iş kazalarında üçüncü sıradayız.

Sektörler canlansın, işçimizin cebine girenden fazla işverenlerin cebine para girsin diye kaç ocağa ateş düşecek?

Temmuz ayı iş kazalarının şehirlere göre dağılımı ise; Sakarya (11), İstanbul (9), Bursa, Kocaeli (8), Mersin, Zonguldak (7), İzmir, Kahramanmaraş (6), Antalya, Gaziantep, Manisa (5), Kastamonu, Muğla, Tekirdağ’da (4), Ankara, Aydın, Balıkesir, Denizli,Diyarbakır (3), Adana, Ağrı, Bolu, Çanakkale, Çorum, Edirne, Gümüşhane, Karabük, Konya, Mardin, Osmaniye, Şanlıurfa ve Cezayir (2), Adıyaman, Afyon, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Isparta, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Trabzon, Uşak, Van (1). Sadece sayılardan oluşuyormuş gibi görünse de her ay kaç aile bu şekilde mağduriyet yaşıyor. Biraz daha dikkat ve özveri gerekiyor.

İş Güvenliği Uzmanı Neden Tutuklanıyor ?

İş güvenliği uzmanı olarak eklemek istediğim diğer konu; hepimizi derinden üzen ve yakın zamanda yaşanan Sakarya Hendek’te bir havai fişek fabrikasının patlama sonrasındaki ilerleyişidir. Patlaması sonucu meslektaşım bakanlığa bildirmediği sebebi ile tutuklu yargılanıyor. Bu çok büyük bir hatadır. Ya bu şekilde yapacaksın ya da kapı orada diyen işverenler ne yazık ki ülkemizde bulunuyor. Meslektaşımın bunu öngörerek istifa ettiğini düşünüyorum. Fakat istifa etmesine rağmen bu durumdan sorumlu tutularak tutuklu yargılanmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanları İşverenin Yükümlülükleri Yüzünden Yargılanamaz!

İş güvenliği uzmanının görev yetki ve sorumlulukları hakkındaki yönetmeliğinin 34. Maddesine gore; ‘Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali yargı kararı ile kesinleşen iş güvenliği uzmanının belgesi altı ay süreyle askıya alınır. Belgesi askıya alınan iş güvenliği uzmanının İSG-KATİP sistemi üzerindeki mevcut tüm sözleşmeleri, askıya alınma sürecinin başlangıcından itibaren herhangi bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilir.’ Yani iş güvenliği uzmanının işinde aksaklık yapması sebebi ile büyük bir iş kazası veya meslek hastalığı meydana geldiğinde yalnızca sertifikası (6) altı ay askıya alınır. İş güvenliği uzmanının tutuklu yargılanması doğru bir ilerleyiş değildir.

Eğer konu sorumluluksa sorumlu tutulacak çok meslek var !

Biz iş güvenliği uzmanları şüpheli ya da yargılanacak kişiler değiliz. Bir trafik polisi üzerinden kıyasladığımızda; trafik polisinin görevi nedir ? Trafiğin aksamaması ve insanların trafik kazası geçirmemesi için önlemler almasıdır. Bir kaza olduğunda herhangi bir trafik polisine burası senin alanın ve alanında kaza oldu diye yargılayamazsınız. Zaten bu polisin elinde olan bir durum da değildir. Polisin ceza kesme, aracı bağlama vb. gibi işlem uygulama hakkı varken bile trafik kazaları devam ediyor. Biz iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının bir yaptırımı olmamasına rağmen sorumlu tutuluyoruz. Aynı şekilde; işyerinde yaşanan kazalar da iş güvenliği uzmanının elindeki bir durum değildir.

İş güvenliği uzmanı işverene danışmanlık yapar ve herhangi bir iş kazası yüzünden yargılanamaz ve yargılanmamalıdır.

İş güvenliği eğitimini veren kişilerin bu konularda bilgi vermeye hakim kişiler olmasına dikkat edilmelidir. İş güvenliği yasal süreçlerinin Savcı, Hakim, Jandarma, Polis vb. gibi kurum ve kişilere tam anlamıyla aktarılması sağlanmalıdır. Bu kişiler iş güvenliği konusunda bilgi eksikliği yaşadığı sürece biz iş güvenliği uzmanları bu bilgi eksikliğinin cezasını çekmeye devam edeceğiz

NASIL ÖNLEYECEĞİZ?

İş güvenliği denetimleri artırılarak gerekli yerlerde işin durdurulması sağlanmalıdır. Bir iş güvenliği uzmanı olarak devlet büyüklerimize nacizane önerim ise; iş sağlığı ve güvenliği (İSG) hizmeti özel sektörden çıkarılmalı ve devlete bağlı çalışmalıdır. İş güvenliği adı altında vergi dilimi açılmalı ve İSG uzmanlarının maaşları açılan İSG vergi dilimi havuzundan ödenmelidir. İSG uzmanları devlet memuru olmamalı fakat devlete bağlı çalışmalıdır. Bu şekilde yaptırımlar sağlanabilir. Aksi durumda yani güncel durumda hem işverenden maaş alıp hem işverene yaptırım sağlanamamaktadır.

İş kazalarında hayatını kaybeden çalışanlarımıza Allahtan rahmet, ailelerine sabır dilerim.

Köşe Yazarı: Erol Can Özer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TÜM HAKLARI www.Gebzemedyasi.com'a aittir. | Newsphere by AF themes.