Son dakika ve doğru haberin adresi.

ÖZEL GÜVENLİKÇİLER İSYANDA…

3 min read

ÖZEL GÜVENLİKÇİLER İSYANDA…

Özel Güvenlikçiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ÖGÜDER) Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Altan Ferhatoğlu yazılı açıklamada bulunarak özel güvenlikçilerin can alıcı sorunlarına değindi. Ferhatoğlu’nun açıklaması şöyle;

“KİŞİLİK HAKLARINDAN MAHRUMİYET 

Günümüzde Haftanın yedi günü, günün 24 saatinde bizim huzurlu bir yaşam sürebilmemiz için fedakarlıklarla çalışan,  her türlü iklim ve şartlara rağmen görevi başında olan özel güvenlik görevlisi arkadaşlarımızın hayatımızın her yerinde, her alanında var oldukları gerçeğini benimsememiz gerektiğini düşünmekteyiz.
MAĞDUR EDİLİYORUZ
Halen güvenlik sektöründeki eksiklikleri ve sorunları giderebilmek çabası içerisindeyiz. Tüm bu çaba ve uğraşlarımıza rağmen halen birçok eksikliklerle karşılaşıyoruz.
Kamuda ve özel sektörde çalışmak da olan özel güvenlik görevlisi arkadaşlarımızın bazı sorunlarını ele alacak olursak özel işletmelerin birçoğunda işletme personeli olmadığı gerekçesiyle servis imkanı kullandırılmamakta, bazılarında ise yemek verilmemektedir.
İşletmelerin bir çoğunda bu personeller beyaz yaka gösterilip mavi yakanın haklarından kimisinde ise mavi yaka gösterilip beyaz yaka personelin haklarından mahrum bırakılmaktadır.
Toplum yararına projeler kapsamında kamuda çalışan güvenlik personeli arkadaşlarımız bu konular harici daha birçok konuda muzdarip durumdadırlar. Doğum ve ölüm izni olmaksızın, yemek ve servis imkanından mahrum olarak çalıştırılmakta, hatta görev alanı harici işlerde çalıştırılmak istenmektedirler.
OKUL İDARESİ İZİN VERMEMİŞ
Körfez ilçemizde bir ortaokulda görev yapan arkadaşımıza yasal doğum izni kullandırılmamaktadır. Bu tür keyfi uygulama içinde yer alan işverenler hakkında gerekirse yasal haklarımızı kullanma yoluna gideceğiz.
BİR ARKADAŞIMIZ ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Geçtiğimiz günlerde okul giriş kapısında güvenlik kulubesinde bekleyen arkadaşımızın üzerinde tonlarca ağırlıktaki totem devrildi. Öncelikle arkadaşlarımızın çalıştıkları ortamlar güvenli ve  ergonomik olmalıdır.
ANGARYA İSTEMİYORUZ
Haftalık çalışma saatimiz 6 gün ve toplam 48 saat olmasına karşın birçok şirket 12 saatlik periyotta çalıştırarak adeta angarya uygulamaktadır. Bu tür uygulamalarında son bulmasını istiyoruz.
ARAÇ YIKAMAK GÖREVİMİZ DEĞİL
Özel güvenlik personelinin görevi araç yıkamak, çay demlemek veya temizlik yapmak değildir.
SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
İşte bu sebepledir ki 5188 sayılı Özel Güvenlik Yasası’na tabi olarak görev yapan özel güvenlik personelinin yasal hakları iyileştirilmeli ve bazı imkanlar sunulmalıdır.
Elbetteki sorunlarımız çok fazladır ancak bu dile getirmiş olduklarımız ise bu sorunlardan sadece bazılarıdır. Bu sebepledir ki bizler ÖGÜDER yöneticileri olarak özel güvenlik görevlisi arkadaşlarımızın sorunlarını dile getirmeye ve çözüm bulunması için çalışmalarımıza durmaksızın devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TÜM HAKLARI www.Gebzemedyasi.com'a aittir. | Newsphere by AF themes.