Son dakika ve doğru haberin adresi.

EMİN ADIMLARLA DOĞRU YOLDAYIZ…

2 min read

MARİMDER Genel Başkanı M.Zeki Gedikoğlu

MARİMDER Genel Başkanı M.Zeki Gedikoğlu’’ Üzerinde yüzlerce medeniyet kurulan ve sahip olunmak için tarih boyunca nice savaşlar yapılan, sayısız canlar verilen ve uğruna kanlar dökülen yeryüzünün incisi ülkemiz, Türkiyemiz Asya-Avrupa ana karalarının sıkıştırdığı bir konumdadır.

Yeryüzünün en mühim ve değerli jeo-stratejik  coğrafyasında olmakla beraber jeolojik bakımdan da en riskli bölgesindedir. Kıtaların sıkıştırması sonucunda yer kabuğunun diplerinde ciddi gerilim ve sıkışmalar olmakta ve bu durum yer katmanlarını, tabakalarını hareketlendirmektedir. Kısaca altımız sağlam değil; tehlikeli bir zemin üzerindeyiz.

Bu sebeple, yer üzerinde kurulacak ve/ya tesis edilecek yapı/binalarımızın, temelden çatısına kadar her yönüyle ve her bakımdan çok sağlam olması gerekmektedir. Bu bir mecburiyettir. Acı sonuçları henüz hafızalarımızdadır; 17 Ağustos 99 Gölcük-Yalova-Adapazarı-İzmit, ardından Düzce, ardından Van vs.

Ve bugünler…

Önce Manisa/Akhisar, bir gün arayla Elazığ merkezli, bundan sonrası da kim bilir neresi veya hangi yer…

Deprem bu coğrafyanın gerçeğidir. Bundan dolayı depremin yıkıcı etkisinin en aza indirilmesi ve tedbirli olunması bakımından bilimsel gerçeklik, tecrübe ile mühendislik kabiliyet ve imkânlarının bir araya getirilmesi amacıyla, Derneğimiz MARİMDER olarak sahasında rüştünü ispat etmiş olan Gebze Teknik Üniversitesi ile işbirliği yaparak MARTEST adı verilen “Marmara Deprem Araştırma Test Merkezi” ni kurmayı kararlaştırdık. Protokolü imza aşamasına gelinen bu müessesenin çok yakın zamanda hizmete geçmesini planlıyoruz. Ve görülüyor ki, deprem hususundaki endişe ve öngörülerimiz maalesef doğru; Ancak, tedbir alınması yönündeki irademiz de doğru ve bu istikamette attığımız adımlar ve işbirliğimiz de doğru ve isabetlidir.

Kısaca, depremi önleyemeyiz fakat zararını azaltabiliriz, Zaman geçse de aynı acıları tekrar tekrar yaşamamak için azami bilgi, azami tedbir, azami teknik, azami tecrübe, azami kalite’’ diye konuştu.

Ropörtaj ve fotoğraflar ; Furkan Yiğit Gürbüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TÜM HAKLARI www.Gebzemedyasi.com'a aittir. | Newsphere by AF themes.