Gebze Medyası

İSTANBUL’UN FETHİ’ nin 565. Yıl dönümü

İSTANBUL’UN FETHİ’ nin 565. Yıl dönümü
28 Mayıs 2018 - 12:40 'de eklendi ve 346 kez görüntülendi.
  • Share on Freelyshout
  • Share on Google
  • Share on Linkedin
  • Share on VKontakte
  • Share on Tumblr
  • Share on Pinterest
  • Share on Whatsapp

 -Gebze Ticaret Odası Başkanı, Nail Çiler’’ GTO olarak;  bölgemizin sosyal, kültürel yaşamının gelişmesi, tarihi değerlerinin korunması ve ön plana çıkarılması için de çalışmalar başlattık’’.

29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Han’ın “gemileri karadan yürütün” emri ardından muhteşem bir savaş tekniği uygulanarak boğaza indirilen gemilerle Osmanlı Ordusu tarafından İstanbul fethedilmiş; bu muhteşem fetihle, Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş, Doğu Roma İmparatorluğu sona ermiş; orta çağ kapanıp, yeni çağ başlamış, dünya medeniyetlerinin akışına yön verilmiştir.

Döneminin teknolojik alanda en büyük AR-GE’cisi olarak nitelendirilen Fatih Sultan Mehmet’in 1481 yılında doğuya yapacağı sefer sırasında otağını kurarak konakladığı, hayatını burada kaybettiği, içinde 17.yy.’da yaptırılan çeşme ve namazgahı da bulunduran FATİH’İN OTAĞI’nın (HÜNKAR ÇAYIRI) bölgemizde olması, nasıl büyük bir tarihi dokuya sahip olduğumuzun göstergesidir.

 

G T O olarak;  bölgemizin sosyal, kültürel yaşamının gelişmesi, tarihi değerlerinin korunması ve ön plana çıkarılması için de çalışmalar yürütmekteyiz. Bu doğrultudaki faaliyetlerimizle sosyal sorumluluk bilincimiz ve bölgemizin tarihi ve turistik değerlerinin daha fazla tanıtılması için gayret sarf eden GTO, fetih şölenlerinin FATİH’İN OTAĞI’ ndan başlatılmasını talep etmenin yanında tarihe tanıklık etmiş bu mekanın daha fazla tanıtılması, tarih bilincinin oluşturulması ve bölgemizin turizmde de ön plana çıkarılması için tüm kurumlar olarak güç birliği oluşturarak çalışmanın hepimizin sorumluluğu olduğu bilinci içerisindedir.

Bu duygularla, tarihin tüm seyrini değiştiren İstanbul’un Fethi’ nin 565. Yıldönümünü kutluyor, bizlere dünya kenti İstanbul’u miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han‘ı ve O’nun kumandasındaki ordumuzu rahmetle anıyorum.’’ Diye konuştu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Copy to clipboard